Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Sedmička úspěšně bojuje proti šmejdům
Sedmička úspěšně bojuje proti šmejdům
Čtvrtek, 30. červen 2016 12:14
Sedmička úspěšně bojuje proti šmejdům

Především senioři jsou bezbranní v boji proti „šmejdům“. Jejich důvěřivost a následně strach jim příliš do karet nehraje. Pomoci se v loňském roce rozhodla MČ Praha 7. Na úrovni hlavního města se podařilo prosadit zákaz podomního prodeje v celé Praze. Radnice sedmé městské části se následně zaměřila na nechvalně známé předváděcí akce pro seniory.


Díky dokumentu Šmejdi, který produkovala současná radní Prahy 7 Hana Třeštíková, se široká veřejnost dozvěděla drsnou pravdu o tom, co se děje na předváděcích akcích pro seniory. Pojem „šmejdi“ se stal všeobecně užívaným označením pro obchodníky, kteří se neštítí lži, manipulace a nátlaku, aby dosáhli výdělku.


„V loňském roce jsme se dozvěděli o firmě, která v Argentinské ulici prodává předražené zdravotnické pomůcky. Její praktiky odpovídaly stylu šmejdů. Lákali seniory na dárky v hodnotě 1000 Kč, ti se pak za zavřenými dveřmi upsali k nákupu zboží za několikanásobně vyšší cenu. Případem se začala zabývat Česká obchodní inspekce. My jsme zatím spustili informační kampaň s cílem odradit občany od návštěvy předváděcích akcí,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.


Praha 7 o nebezpečí, které na předváděcích akcích hrozí, informovala ve svém časopise Hobulet, na webových stránkách i sociálních sítích. Praktikám firmy se opakovaně věnovala média. Senioři však přicházeli dál.


„Pochopili jsme, že musíme přitvrdit. Začali jsme pořádat protiakce přímo před sídlem firmy. Když jsme od některého ze seniorů dostali tip, že se koná další předváděcí akce, vyrazili jsme na místo a snažili se příchozím vysvětlit, co je uvnitř čeká. Řadu z nich se nám podařilo přesvědčit, aby se akce neúčastnili, případně nic na místě nekupovali. Moc nám pomohli také lidé z okolí, kteří se sami snažili seniory přesvědčovat, aby na akci nešli. Jejich nasazení si velmi ceníme,“ řekla radní Prahy 7Hana Třeštíková.


Firma začala v průběhu letošního roku své aktivity omezovat, došlo ke změnám v její vlastnické struktuře, kdy se jediným akcionářem stala osoba s trvalým bydlištěm na úřadě v Karlových Varech, v červnu tohoto roku pak své působení v Praze 7 ukončila úplně.


„Předváděcí akce skončily a firma v Argentinské ulici vyklidila pole, za což jsem velmi ráda. Zůstáváme však ve střehu, jelikož své sídlo i adresu provozovny zde nadále má. Pokud by se šmejdi v jakékoli podobě na Sedmičku vrátili, budeme všem vděční za včasné upozornění. Jsme připraveni ztrpčovat jim život, jak jen to půjde,“ doplnila radní Třeštíková.


Foto: pixabay.com

Zdroj: MČ Praha 7

(ewe)Sedmička úspěšně bojuje proti šmejdům