Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Přijďte oslavit Libeňský mír
Přijďte oslavit Libeňský mír
Čtvrtek, 23. červen 2016 07:38
Přijďte oslavit Libeňský mír

Dnes by možná výraz Libeňský mír vyvolal jiné asociace, ale před čtyřmi stovkami let měl konkrétní a velmi důležitý význam – zabránil občanské válce. Akce Městská části Prahy 8 vás v sobotu 25. června přenese do renesanční doby panování císaře Rudolfa II. Můžete zde potkat alchymistu, mušketýry, šermíře, tanečnice nebo kejklíře. A hlavně budete svědky uzavření mírové dohody.Slavnost totiž připomíná nepříliš známou historickou událost, která se na Libeňském zámku odehrála 25. června roku 1608. Právě zde došlo k uzavření mírové dohody mezi císařem Rudolfem II. a jeho bratrem Matyášem Habsburským. Díky tomuto aktu středoevropského významu se na čas urovnala dynastická krize uvnitř habsburského rodu a nedošlo k občanské válce v podunajské monarchii.


Program slavností je připraven tak, aby návštěvníky důvěryhodně přenesl o několik století zpět. Představí vojenský tábor s ukázkami výcviku jednotek z období Třicetileté války, kde nebudou chybět mušketýři, pikenýři, rondašíři ani pořádná střelba z kanónu. Skupina Ganancia předvede školu šermu a hudbou z období renesance návštěvníky potěší kapela Peregrin. K vidění budou také tance v podání uskupení Animata. O zábavu se budou starat kejklíři Wagabundus Collective se svou žonglérskou show.


Své pozvání na historické slavnosti přidala i Alena Borhyová, místostarostka Prahy 8: „Slavnosti Libeňského míru jsme pojali nejen jako vzpomínku na mírovou smlouvu, ale i jako možnost přiblížit všem dětem i dospělým období renesance. Připomeňte si s námi nejdůležitější historickou událost, která je s naším zámkem spojena, a nechte se přenést do rudolfínské Prahy.“


Vrcholem oslav bude hraná scénka podpisu Libeňského míru mezi Rudolfem II. a Matyášem Habsburským - k tomu by mělo dojít přibližně v 14 hodin na zámeckém nádvoří. Pokud přivedete i děti, které právě historie nebude příliš zajímat, určitě je rychle najdete na takových atrakcích, jako je kolotoč na ruční pohon, kušová střelnice, hlavotoč nebo kotrmelčák.


Zdroj a úvodní foto: praha8.cz

(zmk)Přijďte oslavit Libeňský mír