Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Nová audiovizuální expozice v NZM nabídne nevšední zážitek
Nová audiovizuální expozice v NZM nabídne nevšední zážitek
Středa, 27. duben 2016 07:20
Nová audiovizuální expozice v NZM nabídne nevšední zážitek

Národní zemědělské muzeum (NZM) se stalo novým domovem audiovizuální expozice Laboratoř ticha, která absolvovala svou premiéru na Světové výstavě EXPO 2015 v Miláně. Výstava, která představuje živý les vsazený do futuristické laboratoře, přivítá první návštěvníky již v pátek 29. dubna 2016.


„Mít kousek výstavy EXPO je snem každého muzea a nám se tento sen splnil,“ řekl o Laboratoři ticha ředitel pražské pobočky Národního zemědělského muzea Ing. Jiří Houdek. „Laboratoř ticha je velmi experimentální a novátorská a zcela rezonuje s posláním našeho muzea, vyjadřuje totiž propojení člověka a technologií s živou přírodou. Vychází vstříc lidské potřebě sepětí s přírodou a odpovídá naší představě stát se jakýmsi „muzeem života“,“ představil ředitel audiovizuální expozici, která zaznamenala na milánském EXPO značný ohlas.


Expozice je o esenciálním tichu v lese, o čase, který máme sami pro sebe a který nám tolik chybí. Je možné vytvořit něco takového i v laboratoři? Autoři Laboratoře ticha dokazují, že ano.


Živý les je zde vsazený do futuristické laboratoře s automatickými zavlažovacími systémy, klimatizací, interaktivními kamerami, projekčními plochami a mikrofony. Moderní audiovizuální technologie reaguje na chování návštěvníků a v závislosti na jejich pohybu jim zprostředkuje pohledy od celkové úrovně lesního biotopu až do hlubokého detailu na úrovni rostlinných buněk. Jakmile do tohoto lesa vstoupíte, vaše smysly začnou reagovat úplně jinak, mysl se zkoncentruje, zpozorní, vnímá to, co jí běžně uniká. Prostor disponuje nejen unikátně řešeným architektonickým členěním, ale i speciálními světly a akustickými efekty. To vše navodí atmosféru lesního ticha se vší jeho silou, magií i tajemstvím. To vše uchvátilo také návštěvníky Milána.


„Pojetí Laboratoře ticha je v souladu s naší vizí prezentovat činnosti resortu zemědělství nejen z klasického muzejního paměťového hlediska, ale i novým, moderním způsobem. Vytvořením interaktivních zážitkových expozic se zapojením vědy a výzkumu totiž můžeme návštěvníkům představovat také současnost a budoucnost,“ řekl generální ředitel NZM doc. Ing. Milan Jan Půček, MBA, Ph.D.


Expozice bude v Národním zemědělském muzeu umístěna trvale, ale části rostlinných porostů se budou měnit, takže bude mít každý návštěvník možnost zažít jiné a nové formy lesního ticha. Otevřena veřejnosti bude od pátku 29. dubna 2016.


Další informace naleznete na nzm.cz/praha/.


Foto a zdroj: NZM

(ewe)Nová audiovizuální expozice v NZM nabídne nevšední zážitek