Praha.cz

 
Pražský mezinárodní maraton (PIM)

Pražský mezinárodní maraton, světově známý pod zkratkou PIM (Prague International Marathon), vznikl teprve v roce 1995, ale za svou krátkou existenci se už probojoval mezi nejprestižnější maratonské běhy světa. Nejdůležitějším podnikem roku je Pražský maratonský víkend, který v sobě zahrnuje hlavní maratonský běh. Pořádá se každoročně v první polovině května přímo v centru města Prahy.

Je to z velké části i samotné umístění trasy, které láká maratonské běžce právě do Prahy. Start a pozdější cíl celého závodu se nachází na Staroměstském náměstí. Převážná část trasy vede podél břehů řeky Vltavy přes tak jedinečná místa, jakými jsou Karlův most nebo Malostranské náměstí.

Už v prvním roce v pražských ulicích závodilo 1500 nadšených maratonců, v roce 2005 už jich byly 4000 a zájem neustále roste. Každoročně se tohoto běhu účastní zpravidla kolem dvou třetin závodníků ze zahraničí.

Součástí Maratonského víkendu je kromě hlavního závodu i City běh na 8 km, Rodinný běh na 4 km, Procházka pro zdraví o délce 2 km a je připravena i desetikilometrová trať pro milovníky In-line.

V roce 1999 se PIM rozhodl uskutečnit Pražský půlmaraton, který se pomalu stává nejoblíbenějším podnikem celého pražského běžeckého seriálu.

V současné době PIM kromě nejnavštěvovanějšího květnového Maratonského víkendu a březnového půlmaratonu pořádá Juniorský maraton, zářijovou Grand Prix, zahrnující Běh pro muže (10 km), Běh pro ženy (5 km) a Barmanský běh, a jako doplněk všech akcí Marathon Music Festival.