Praha.cz

 
Oslavy Světového dne vody v Muzeu pražského vodárenství
Pondělí, 16. březen 2015 07:14
Oslavy Světového dne vody v Muzeu pražského vodárenství

Jako každý rok připadá na 22. března Světový den vody. V rámci oslav si Pražské vodovody a kanalizace (PVK) připravili program pro veřejnost v podobě volného vstupu do Muzea pražského vodárenství v Podolí. Návštěvníci nahlédnou do historie a nebude chybět ani program pro děti ve formě divadelního představení či interaktivních her na dotykových obrazovkách.


Zájemci o vodohospodářství si mohou prohlédnout expozice muzea od 9:30 do 16:30 hodin v oba víkendové dny 21. i 22. března. „Pro malé návštěvníky jsme připravili divadelní představení o Zlaté rybce, které proběhne v sobotu od 11 a 14 hodin v čerpací stanici vodárny Podolí,“ sdělil mluvčí společnosti Tomáš Mrázek a dodal: „Letos jsme expozici doplnili o dvě čerpadla, která doplní ukázky čerpací techniky o stroje používané v nedávné minulosti. Exponáty jsou z roku 1955 a 1978.“


Muzeum


Muzeum pražského vodárenství bylo poprvé zpřístupněno v roce 1952, kde návštěvníci obdivovali první expozice v suterénních prostorách tehdejšího sídla Pražských vodáren na Národní třídě. V roce 1996 se přestěhovalo do objektu staré filtrace úpravny vody v Podolí, kde se o rok později slavnostně otevřelo a v loňském roce již přivítalo přes 11 tisíc návštěvníků nejen z České republiky, ale i z Francie, Německa, Velké Británie či USA.


Interiér objektu staré filtrace v Podolí Jelikož je interiér filtrační stanice oddělen od výstavních prostor skleněnou stěnou, naskytne se návštěvníkům, krom vystavovaných exponátů, neuvěřitelný výhled do Engelovy „katedrály“ s filtry. Výstava pak nabízí pohled na historický vývoj pražského vodárenství od prvních soukromých vodovodů z 12. století, až po současné zásobování Prahy vodou. Mezi mnoha zajímavými exponáty je i originál čerpacího stroje klatovské vodárny z roku 1830, vodovodní potrubí z antického období či část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. Nezapomíná se ani na současnost, pro děti jsou například připraveny interaktivní hry na dotykových obrazovkách.


Nově je muzeum vybaveno schodolezem pro vozíčkáře, kteří tak mohou expozici bezproblémově navštívit.


Světový den vody


Světový den vody se od roku 1993 slaví vždy 22. března. Tento den vyhlásilo Valné shromáždění OSN, jehož snahou byla ochrana vodních zdrojů na Zemi, která je vzhledem ke globalizaci a zlepšování životní úrovně lidí zcela nezbytnou. Letošním tématem je „Voda a udržitelný rozvoj“.


Akce pro veřejnost pořádané vodohospodáři, státními podniky Povodí a dalšími organizacemi se konají po celé České republice a nejsou omezeny stanoveným datem připadajícím na Světový den vody.


Foto a zdroj: www.pvk.cz

(ewe)